V60 Demleme Yöntemi

V60 Demleme Yöntemi

Bizim en çok kullandığımız demleme yöntemi Hario V60. V60-01 modeli tek sunumluk demleme için tasarlanmış ve iyi bir gövde ile birlikte açık bir aroma sunuyor. Detaylara verilen önem ve doğru araçlarla kolaylıkla tekrarlanabilir olması için tasarlanan V60 İle bir demleme yöntemi kullanıyoruz. Bir V60’la demleme yapmak için, Hario Buono kettle modelini kullanmanızı öneriyoruz. Her 240 ml su için yaklaşık 16 gram kahve ve 92-93 derece arası bir sıcaklık. Toplam demleme hacminizi, aynı oranı koruduğunuz sürece, arttırabilirsiniz.

V60-01 Demleme Yöntemi

  1. Filtreyi ve demleme ekipmanını sıcak suyla önceden ısıtın. Bu, kağıt filtre tadını en aza indirir.hario v60
  2. Taze çekilmiş kahveyi filtreye yerleştirin. Biz, orta-ince çekim kullanıyoruz; siz, uygun çekim boyutunu bulmak adına, kahvenin süzülme süresini kullanacaksınız.
  3. Öğütülmüş kahveyi, sıcak suyu ortaya dökerek ve ardından daireler çizerek ön demleme işlemine tabi tutun. Tüm yüzeyin 30ml kadar suyla ıslandığından emin olun. Bu dökme işlemi yavaş olmalı ve 10 saniye kadar sürmeli.
  4. Ön demleme işleminde suyu dökmeyi bitirdikten sonra, 2 dakikaya ayarlı kronometrenizi başlatın ve ardından 20 saniye kadar ön demlemeden sonra bekleyin.
  5. Kronometrenizde 1:40 (1 dakika 40 saniye) kaldığı zaman, eş merkezli çemberler halinde sıcak suyu dökmeye başlayın – kahve tanelerinin dış kenarlarına dökmediğinizden emin olun.Amacımız, kalan demleme hacmini (toplam demleme hacmi eksi ön demlemede kullanılan hacim) 80 saniye içinde dökmek. Bunun için sabit ve düzenli bir su akışı sağlamalıyız. Kettle’ı alttan destekleyerek yavaşça eğdiğinizde bu amaca ulaşmanın daha rahat olduğunu keşfettik (elinizi yakmamak için kettle’ın altına bir bez yerleştirebilirsiniz). Su kettle’dan dikey olarak sabit hızda dökülmeye başladığında, doğru akış hızını buldunuz demektir. Suyun sızar gibi az akmasını ya da ileri doğru bol miktarda su dökülmesini istemezsiniz.
Su Hacmi: 240ml
Zaman: 2:00
Ön demleme için 30ml dökün
Kronometreyi başlatın
0:00 20 dakika boyunca ön demleme
0:20 80 saniyede 240 ml su dökün
1:40 Su 20 saniye boyunca çekilsin.

 

 

 

0 responses on "V60 Demleme Yöntemi"

Leave a Message

Copyright EK Media