Kahve Tarihi / Kahvenin Keşfi

Kahve Tarihi / Kahvenin Keşfi

Kahve bitkisinin kökeni ve bitkinin çekirdekleri tüketen ilk insan, bir şekilde hala gizemini koruyor.

 

1020842 Habeşistan’ın Oromo Halkı

Birçok tarihçi, insanların ilk kahve tüketimlerinin, sonradan Habeşistan olarak bilinen Etiyopya’nın dağlık    alanlarındaki Oromo Halkı tarafından yapıldığı konusunda hemfikirdirler.

Yine de, 1600lerden önce herhangi bir kimsenin kahve tükettiğine ya da yetiştirdiğine dair doğrudan bir kanıt yoktur;    bu yüzden, daha erken zaman dilimlerine ait bilgiler, doğrudan olmayan kanıtlara dayanmaktadır.

povijest_kave_-_pastirKeçi Çobanı Kaldi

Zaman içinde aktarılan ve 1671 yılına kadar basılı olarak görülmemesi sebebiyle bazı kesimler tarafından uydurma olarak kabul edilen bir hikaye, Etiyopya’nın güneybatısındaki Africa Burnu’nda köyde yaşayan Keçi Çobanı Kaldi’yi konu alır.

Keçilerinin, bir çeşit kırmızı meyveyi yedikten sonra enerjik bir hal aldıklarını keşfeden Kaldi, meyveyi bir süre sonra kendisi de denemiş ve uyarıcı bir etki hissetmiştir.

Kısa süre sonra bazı yerel rahipler kahve meyvesini denemiş ve bu denemelerinden sonra daha uzun süre dua edip daha uzun süre meditasyon yapabildiklerini gözlemlemişlerdir. Kahve meyvelerinin manastırlarda kullanımı kısa sürede yaygınlaşmış ve kahve, dünya etrafındaki seyahatine başlamıştır.

Bugün o bölgede ciddi miktarda kahve yetişmektedir ve birçok insan o bölgedeki kahve bitkilerini tek gerçek, doğal kahve ağaçları olarak kabul etmektedir.

Etiyopya’daki Galla Kabilesi

Meyveleri yedikten sonra enerjilerinde artış hisseden, Etiyopya’daki Galla Kabilesi’ni konu alan hikayeler de vardır.

Bu Etiyopya Kabilesi tarafından kahve bir yemek olarak kabul edildi ve tüketildi. Kahveyi bir bütün olarak, kabuklarıyla birlikte ezdiler ve sonrasında hayvansal yağ ile karıştırarak, seyahatleri esnasında yanlarında taşıyabilecekleri, enerji alıp beslenebilecekleri, yuvarlak yemek topları haline getirdiler. Kahve çekirdekleri aynı zamanda soğuk suya konulup ıslanmaya bırakıldı – tıpkı bugün güneş çayının yapıldığı gibi.

Arap Gizemcisi Omar

Bir diğer geleneksel hikaye de, bir Arap gizemcisi olan ve düşmanları tarafından çöle sürgüne gönderilen Omar adındaki bir adamı konu alır. Bulduğu kahve meyvelerinden kendisine bir çeşit sıvı besin hazırlayan ve açlıktan kurtulan Omar, hayatını da kurtarmış olur. Mocha’nın yakınındaki bir kasabada, Omar’ın bu yaşadıkları dini birer işaret olarak kabul edildi.

Kahve Tarihi 1600 ve Öncesi
Kahve Tarihi 1600 – 1650
Kahve Tarihi 1650 – 1700
Kahve Tarihi 1700 – 1750
Kahve Tarihi 1750 – 1800
Kahve Tarihi 1800 – 1850
Kahve Tarihi 1850 – 1900
Kahve Tarihi 1900 – 1950
Kahve Tarihi 1950 – Bugün

0 responses on "Kahve Tarihi / Kahvenin Keşfi"

Leave a Message

Copyright EK Media