Kafein ve Sağlık Serisi 2 (Kafein Tüketimi)

KAFEİN KULLANIMI / ALIMI

Günlük  yaşamda kafein tüketiminin kaynağı kahve, çay, kolalı içecekler ve çikolatadır. Aynı zamanda bazı ilaçlarla (analjezikler / ağrı kesiciler, soğuk algınlığı, grip ilaçları, diyet ilaçları, reçeteli ilaçlar) da yüksek miktarda kafein alınmaktadır. Erişkinlerin kafeini daha çok çay, kahve çocuk ve ergenlerin ise kolalı içecekler ve soğuk çaydan kullandıkları bilinir . son zamanlarda büyüyen içecek sektörüyle birlikte, enerji içeceklerinin, özellikle gençlerin kafein kullanımında etkili bildirilmektedir.
photo-1
Kafein tüketimi , kafeinin kaynağı, kafeini alan kişinin yaşı, cinsi, beslenme durumu, alışkanlıkları ve iklim gibi birçok değişkene bağlı olarak farklılık göstermektedir. Genelde, kafein kullanımının ana kaynağının çay olduğu düşünülür . Halbuki kafein tüketiminin ana kaynağı kahvedir. Çünkü kahve, çaya göre %50-70 oranında daha fazla kafein barındırmaktadır. Bu nedenle kafein ile kahve kullanımı arasında doğru orantı vardır. Dünya genelinde en çok kahve, dolayısıyla kafein İskandinav ülkelerinde tüketilmektedir. Hollanda, Danimarka, İsveç ve Norveç’te kişi başına günde yaklaşık 400 mg kafein tüketilirken, Doğu Avrupa ülkeleri ile ABD’de 200-250 mg arasında tüketilmektedir.

Bilimsel verilere dayanarak, yetişkinlere 200-300 mg/gün kafein tavsiye edilmektedir . Çocuklar ve hamileler için ise 100-200 mg kafein tüketiminin güvenli olduğu bildirilmektedir .

 

 

 

 

Kafein ve Sağlık Serisi 1
Kafein ve Sağlık Serisi 3 (Kafeinin Vücuttaki Etki Mekanizması) 
Kafein ve Sağlık Serisi 4 (Kafein ve Kadın Sağlığı) 
Kafein Ve Sağlık Serisi 5 (Kafein, çocuklar ve ergenler) 
Kafein ve Sağlık Serisi 6 (Kafein ve Bağımlılık) 

9 Ekim 2015

0 responses on "Kafein ve Sağlık Serisi 2 (Kafein Tüketimi)"

Leave a Message

Copyright EK Media