A dan Z ye Kahve Sözlüğü (Y)

Yaşlanmış Kahve, Klasikleşmiş Kahve. Geleneksel olarak kahve, depolarda bazen kasıtlı olarak ya da bazen hata sonucu yıllarca bekletilirler. Bu yaşlanma, kahvedeki asidite oranını düşürür ve gövdeyi arttırır. Yaşlanmış kahve, eski mahsul kahveden ya da olgunlaşmış kahveden daha uzun süre tutulur. Son zamanlarda, Hindistan’ın Muson kahveleri gibi bazı Hint kahveleri üzerinde, kahve çekirdeklerinin ölçülü miktarda neme tabi tutulmalarını içeren bir çeşit hızlandırılmış yaşlandırma işlemi uygulanıyor.

Yauco, Yauco Selecto, Puerto Rico Yauco. Porto Riko’dan yeniden canlandırılmış özel kökenli Yauco kahveleri, Jamaica Blue Mountain kahvesini meşhur yapan kaliteleri gösteriyorlar: Derin, canlı, yine de ölçülü bir asidite ve dengeli, nazik bir şekilde zengin bir lezzet. Yine de, potansiyel olarak en iyi olan bu Karayip kahvesi, tutarsızlığı sebebiyle problemlidir.

Yeşil Kahve.  Kavrulmamış kahve.

Yemen, Yemen Mocha, Mocha, Arabian Mocha.  Arap Yarımadası’nın Kızıl Denizle buluştuğu yerden, şimdiki haliyle Yemen’in dağlık bölgelerinden güneybatı ucundan tek kökenli bir kahve. Dünyanın en eski işlenmiş kahvesi, tam gövdesi ve belirgin bir şekilde zengin ve şarapsı asitliğiyle diğerlerinden ayrılır.

Yirgacheffe, Yirga Cheffe, Yrgacheffe (YUR ga Shef ay). Bitkisel asiditesi ve yüksek ayarda, karmaşık lezzeti ile diğerlerinden ayrılan, Etiyopya’nın en çok sevilen yıkanmış kahvelerinden birinin pazar adı.


AB C D E F G H I J K L M N O P Q R STU VW Y Z

0 responses on "A dan Z ye Kahve Sözlüğü (Y)"

Leave a Message

Copyright EK Media