A dan Z ye Kahve Sözlüğü (T)

Tamper. Espresso demlemesinde kullanılan, küçük, düz ve yuvarlak bir uca sahip olan havan benzeri alettir. Öğütülmüş kahvenin dağıtılması ve filtre içine itilmesi için kullanılır.

Tanzania(Tanzanya). En iyi ve en karakteristik Tanzanya kahveleri zengin bir tat, tam bir gövde ve canlı, şarapsı bir asidite göstererek komşuları Kenya’ya benzerler. Diğerleri ise daha yumuşak ve daha nazik kahvelerdir.

Tapachula, Chiapas. Güney Meksika’daki kahve yetiştirme bölgesidir. En iyi Chiapas kahveleri bölgenin güneydoğu tarafında, Guetamala sınırının yakınlarında yetişir ve bu isimdeki şehir sebebiyle pazarda Tapachula ismini alabilir.Tapachula veya Chiapas kahvelerinin en iyileri canlı bir asidite, eşsiz bir tat ve daha çok bilinen Meksika kahvelerinden Oaxaca ve Vera Cruz States’e benzer hafif ile orta arasında bir gövdeye sahiptir.

Tarrazu, San Marcos de Tarrazu. Kosta Rika’nın ünlü kahvelerinden birisinin pazar adıdır.

Thermal Block.  Bir ısıtma aracının içinde veya sıcak su tankında bulunan boru şeklindeki bobinler kullanılarak sıcak suyun ısıtılmasını temel alan ve espresso demleyicilerinde kullanılan sistemdir.

Timor. Doğu Timor’da yetişen, tek kökenli kahvedir. Bunlar yazıldığı sırada Doğu Timor bir kargaşa içinde, çünkü büyük komşusu Endonezya’dan bağımsızlığını almak için uğraşıyor. 20. Yüzyılın ilk yıllarında, Timor kahvesi klasik bir kökendi. Son zamanlarda, uluslararası kuruluşların yardımıyla yeniden ayağa kaldırıldı. En iyileri, tam bir gövde, geniş bir lezzet ve düşük tonlu, canlı bir asidite sunar. En kötüleri ise hoş olmayan, sert veya küfsü bozulmalar gösterebilir.

Toraja, Kalossi. Endonezya’daki Sulawesi’nin(eski ismiyle Celebes) güneybatısında yetişen kahvelerin pazar adıdır.

Traditional Process, European Process. Kafeinsizleştirme yöntemlerinin bazıları, yeşil kahve çekirdeklerinden kafeinin ayrıştırılması için solvent kullanır. Direkt solvent yönteminde çekirdekler solvente koyulur. Bu solvent kafein ile birleşir ve buharlama ile çekirdeklerden ayrılır. Dolaylı solvent veya diğer adıyla solvent-su yönteminde ise yeşil çekirdekler öncelikle sıcak suya koyulur. Kafein bu sıcak sudan solvent yardımıyla ayrıştırılır ve çekirdekler tekrar sıcak suya konulur ve kuruması beklenir.

Tres Rios. Kosta Rika’nın ünlü kahvelerinden birisinin pazar adıdır.

Turkish Coffee, Middle Eastern Coffee(Türk Kahvesi, Orta Doğu Kahvesi).  Kahve toz haline gelinceye kadar öğütülür, tatlandırılır(genellikle), kaynatılır ve öğütülmüş kahve süzülmeden, bütün olarak servis edilir.

Typica. Coffea arabica’nın botanik bir türüdür. Var. typica, en eski ve en geleneksel kahve türlerinden birisidir. Bazı yüksek kalite Latin Amerikan kahveleri typica türündendir.


AB C D E F G H I J K L M N O P Q R STU VW Y Z

0 responses on "A dan Z ye Kahve Sözlüğü (T)"

Leave a Message

Copyright EK Media