A dan Z ye Kahve Sözlüğü (S)

Sanani. Yemen’in başkenti Sana’a’nın batısındaki birçok yetiştirme bölgesinden gelen kahveler için kapsamlı bir pazar adı. Genellikle, Yemen kahvesinin düşük asitli sürümü gibi.

Santo Domingo. Dominik Cumhuriyeti’nden bir kahve. Yükseklerde yetişen bu Dominik kahvesi, epeyce zengin ve asitli bir yapıya sahiptir ve Karayip karakteristiğini taşır. Daha düşük rakımlarda yetişen Dominik kahveleri daha yumuşak ve daha az asitli olmaya yatkındırlar.

Santos, Bourbon Santos. Brezilya’dan, genellikle Minas Gerais Eyaleti’nin güney bölgelerinde ya da Sao Paulo eyaletinde yetiştirilen, Santos Limanı’ndan nakledilen yüksek kaliteli bir kahvenin pazar adı. Bourbon Santos terimi bazen herhangi bir yüksek kalite Santos kahvesini belirtmek için kullanılır, ancak doğru şekliyle kullanıldığında Arabica’nın Bourbon çeşidinden yetişen Santos kahvesini tarif eder. Bu kahve, Brezilya’da yetiştirilen diğer çeşitlere göre daha meyvemsi, daha asitli bir içim sunar.

SCAA, Specialty Coffee Association of America. Özel kahve üreticilerinin, toptan satış yapan tüccarların, aracıların, ithalatçıların ve yetiştiricilerin oluşturduğu, California’da Long Beach’de merkezi bulunan önemli ve etkili bir kuruluş.

Sert.  Yumuşak kahvelerin aksine, düşük kaliteli kahveler için kullanılan ticari bir terim. Brezilya’da Hard cinsi kahveler, kurutulmaları esnasında mikroorganizmalar tarafından bozunuma uğrayan ve sert, ince tatları azaltan aroma dokunuşları içeren kahvelerdir.

Sert Çekirdek. Nispeten daha yüksek rakımlarda yetiştirilen kahveleri tanımlamak için kullanılan terim; aynı şekilde, düşük rakımda yetişen kahveler de genellikle Soft Bean (Yumuşak Çekirdek) olarak adlandırılırlar. Yüksek rakım ve düşük sıcaklık, meyvenin daha yavaş olgunlaşmasını ve daha sert, daha az gözenekli bir çekirdeğin oluşmasını sağlarlar. Bu genellemeye uymayan birçok istisna olsa da, Hard Bean kahveler Soft Bean kahvelere göre genelde daha asidik ve lezzet açısından daha zengin bir içim sunarlar. Hard Bean / Soft Bean ayrımı, en sık olarak cins tanımlamalarında kullanıldığı Orta Amerika kahvelerinin ayrımında kullanılır.

 

Semi-Dry-Processed Coffee, Pulped Natural Coffee, Semi-Wet-Processed Coffee. Kahve, meyvesinin dış kabuğu soyularak hazırlanır (pulping olarak adlandırılan bir işlem), ve kahve çekirdeği bu haliyle yapışkan sıvıyla birlikte kurutular; bu esnada iç kabuk hala çekirdeğe yapışıktır. Kuru ve yaş metotlar arasında kalan bu işleme metodunun mutabakata varılmış bir adı yoktur. Brezilya’da uygulanan 3 işleme metodundan biridir ve Endonezya’da Sulawesi ve Sumatra’daki küçük ölçekteki çiftçiler tarafından da düzensiz bir şekilde kullanılır

Shade Grown, “Bird Friendly.  Shade-Grown kahveler için kullanılan terim. Gölgenin altında yetişen kahveleri tanımlar. Arabica kahvesi, geleneksel olarak Meksika, Orta Amerika, Kolombiya, Peru, Venezüella gibi ülkelerde ve Hindistan, Endonezya, Afrika’nın bazı kesimlerinin de dahil olduğu dünyanın diğer bölgelerinde genellikle gölgede yetiştirilir. Diğer yerlerde ise Arabica kahveleri tamamen ya da neredeyse tamamen güneş altında yetiştirilir. Orta Amerika bölgesinde göç eden ötücü kuşlara yaşam alanı sağlamanın sahip olduğu önem, Smithsonian Enstitüsü’ndeki araştırmacılar ve destekçileri arasında “shade grown” terimini daha dar bir anlamda tanımlamak (gölge, çeşitli yerli ağaçlar tarafından sağlanıyor) ve bu tarz bir gölgeleme altında yetişen kahveleri “kuş dostu” şeklinde etiketlemek adına çekişmeli bir kampanyaya sebep oldu. Geleneksel olarak kahvelerini gölgede yetiştirmeyen ancak topraklarındaki engin orman rezervini koruyan çiftçiler, kahvelerine gölge sağlamak için yerli olmayan ağaçlar kullanan çiftçilerin yaptıkları gibi anlaşılabilir bir şekilde bu konsepte karşı çıktılar. Diğer taraftan, gölgede yetiştirilen kahveler, güneşte yetiştirilen kahvelere göre daha çevreci bir şekilde yetiştiriliyorlar. En azından Orta Amerika bölgesinde, daha iyi bir lezzete sahip olan Arabica, Bourbon ve Typica çeşidi kahveler, en iyi gölge altında yetişiyorlar.

Sidamo, Washed Sidamo. Etiyopya’nın güneyinden gelen, yaş işlemeden geçirilen, bitki ya da meyve kokulu, hafif-orta gövdeli bit kahvenin pazar adı.

Silverskin. Kahve meyvesinin ince, en iç katmanı. Kavurma esnasında serbestçe dolaşana ya da cilalamayla çekirdekten uzaklaştırılana kadar kurutulmuş kahveye tutunur ve sonrasında kavuran kişilerin kepek dedikleri çeye dönüşür.

Single-Estate Coffee, Estate-Grown Coffee. Tek bir çiftlik veya tek bir çiftlik grubu tarafından üretilen ve diğer kahvelerle karışmadan piyasaya sürülen kahvedir. Çoğu özel kahve zamanımızda daha genel bölgesel veya market isimlerinin yerine mevkilerinin isimleriyle tanınmaya başlamıştır.

Single-Origin Coffee, Straight Cofee (Tek kökenli kahve, tam kahve). Tek bir ülkeden, bölgeden ya da hasattan gelen, başka kahvelerle harmanlanmamış kahvedir.

Sivitz Roaster (Sivitz Kavurucu). Mucidi Michael Sivitz’in anısına isimlendirilmiş bir kahve kavurucu. Sıvı yatak kavurucu, sıvılaşmış yatak kavurucu ya da hava kavurucu gibi genel tanımlarla da bilinirler. Dev bir patlamış mısır tenceresi gibi çalışan, bir sütundan basınçlı sıcak hava geçirmek suretiyle eş zamanlı olarak yeşil kahve çekirdeklerini karıştıran ve kavuran bir kahve kavurucusu.

Soft Bean (Yumuşak Çekirdek). Nispeten alçak bölgelerde yetişen kahveleri tanımlamak için kullanılan terim. Aynı şekilde, yüksek rakımda yetişen kahveleri tanımlamak için de “hard bean (sert çekirdek)” terimi kullanılır. Düşük rakım ve ılık sıcaklık hızlı bir olgunlaşma sağlar ve daha hafif, daha gözenekli bir kahve çekirdeği ortaya çıkar. Yumuşak kahve çekirdekleri, bu genellemeye karşı birçok istisna olsa da, hard bean (sert çekirdek)’lere göre genelde daha az asitli ve daha az lezzetli içim sunarlar. Hard Bean / Soft Bean ayrımı, en sık olarak cins tanımlamalarında kullanıldığı Orta Amerika kahvelerinin ayrımında kullanılır.

Spanish Roast, French Roast, Heavy Roast. Geleneksel Amerikan normundan daha koyu, koyu kahverenginden(bknz: Espresso Roast) neredeyse siyaha(bknz: Dark French Roast) kadar değişen derecelerde kavrulan kahve için kullanılan terimdir. Tadı zengin ve acı-tatlı bir tattan zayıf gövdeli ve yanık bir tada kadar değişebilir.

Specialty Coffee. Kahveyi markaya göre değil de orijin ülkeye, kavurma çeşidine, lezzetine ya da özel karışımına göre satma uygulamasıdır. Spesiyalite kahve terimi ayrıca bu pazarlama uygulaması etrafında gelişen kültürü ve ticareti de gösterir.

Specialty Coffee Association of America (SCAA) (Amerika Özel Kahve Birliği). Özel kahve kavurucuları, toptan satıcılar, aracılar, ithalatçılar ve yetiştiricilerden oluşan, California’da Long Beach merkezli önemli ve etkili bir kuruluş.

Steam Wand, Nozzle, Pipe, Stylus. Birçok espresso makinesinde bulunan ve süt köpürtme işlemi için buhar sağlayan küçük boru.

Straight Coffee, Single-Origin Coffee. Tek bir ülkeden, bölgeden ya da hasattan gelen, başka kahvelerle harmanlanmamış kahvedir.

Strictly High-Grown. El Salvador kahvesinin en yüksek derecesi.

Strictly High-Grown Washed. Haiti kahvesinin en yüksek derecesi.

Sulawesi, Celebes.  Endonezya’nın Sulawesi Adası’ndan (önceki adıyla, Celebes) tek kökenli bir kahve. Büyük çoğunluğu ülkenin güneydoğusundaki dağlık kesimde bulunan Toraja ya da Kalossi bölgelerinden geliyor. İyi ihtimal, tam gövdesi, içten lezzeti ve düşük ayarda, canlı asiditesi sayesinde diğerlerinden ayrılır. En kötü ihtimalle ise birçoğu sert ve küflenmiş bozulmalar gösterirler. Bazıları, birçok kahve seven kişi tarafından beğenilen ancak bir kısım tarafından da tercih edilmeye topraksı bir yapıya sahiptirler.

Sumatra. Endonezya’nın sumatra adasından tek kökenli bir kahve. Birçok yüksek kalite Sumatra kahvesi (Mandheling, Lintong) Toba Gölü’nün yakınında ya da Biwa Gölü’nün yakınındaki Aceh ilinde yetiştirilir. En iyi ihtimalle, tam gövdesi, derin ve içten lezzeti ve düşük ayarlı, canlı asiditesiyle diğerlerinden ayrılır. En kötü ihtimalle ise birçoğu sert ve küflenmiş bozulmalar gösterirler. Bazıları, birçok kahve seven kişi tarafından beğenilen ancak bir kısım tarafından da tercih edilmeye topraksı bir yapıya sahiptirler.

Sun Drying (Güneşte Kurutma). Kahvenin toplandıktanhemen sonra kurutulması (kuru metotta) ya da kurutucu verandalara yayarak ısıya veya güneşe tabi tutmak suretiyle meyvesinin uzaklaştırılmasından sonra (yaş metotta) kurutulmasıdır. Daha geleneksel metot ise makinede kurutmaktır.

Sun Grown (Güneşte Yetiştirme). Gölge örtüsü altında yetişmeyen kahveleri tanımlar. Arabica kahvesi, Meksika, Orta Amerika, Kolombiya, Peru ve Venezüella’nın bazı bölgeleri ile Hindistan, Endonezya ve Afrika’yı da içeren dünyanın diğer bölgelerinde gölgede yetiştirilir. diğer yerlerde ise Arabica kahvesi genel olarak tamamen güneşte ya da neredeyse tamamen güneşte yetiştirilir.

Supremo. Kolombiya kahvesinin en yüksek derecesi.

Sustainable Coffee (Sürdürülebilir Kahve). Tartışmaya açık ve belli belirsiz bir şekilde tanımlanmış çevreye duyarlı kahvelerin kategorisidir. SCAA’nın bir yönetim kurulu toplantısında, sürdürülebilir kahve üretimi konusunda güvenilir prensipleri oluşturma girişimi oldu. Organik kahve destekçileri konsepte tehlikeli bir şekilde belirsiz olduğunu iddia ederek karşı çıktılar.

Swiss Water Process. Kimyasal ve solventler kullanmak yerine, kafeini kahve çekirdeklerinden uzaklaştırmak için aktifleştirilmiş mangal kömürü, buhar ve sıcak su kullanan tescilli bir kafeinsizleştirme metodu.


AB C D E F G H I J K L M N O P Q R STU VW Y Z

1 responses on "A dan Z ye Kahve Sözlüğü (S)"

Leave a Message

Copyright EK Media