A dan Z ye Kahve Sözlüğü (P)

Parchment Coffee, In Parchment, En Pergamino.  Parşömen Kahvesi. Islak işlenen kahvelerin kuru parşömen kabuk hala çekirdeğe yapışıkken taşınması anlamına gelir. Kabuk, kavurmadan hemen önce, öğütme işlemi sırasında ayrıştırılır.

Parchment, Pergamino. Islak işlenen kahvelerin soyulması, kabuğunun temizlenmesi ve çekirdeklerin kurutulmasından sonra kalan son, kalın ve kırılgan kabuktur.

Pare, Mbeya. Tanzanya’nın güneyinde yetişen kahvelerin pazar adıdır.

Patio Drying. Toplandıktan hemen sonra(kuru işleme yönteminde) veya meyve temizlendikten sonra(ıslak işleme yönteminde) açık avlulara sererek güneş ışığına maruz bırakılması ile yapılan kahve kurutma işlemidir. Makinede kurutmaya daha geleneksel bir alternatiftir.

Peaberry, Caracol. Kahve meyvesinin kalbinde, genel iki çekirdek yerine tek çekirdek yetiştiği zaman ortaya çıkan, küçük ve yuvarlak çekirdektir. Peaberry çekirdekleri genellikle normal çekirdeklerden ayrılır ve söz konusu kahve türünün en üst düzey kalitedeki çekirdekleri olarak satılır. Her zaman olmamakla beraber genellikle, aynı türün normal çekirdeklerine göre daha parlak, daha asidik, ancak daha hafif gövdeli kahveler oluştururlar.

Percolation. Teknik olarak, sıcak suyun süzüldüğü veya kahve yatağından filtrelendiği bütün demleme yöntemlerine verilen isimdir. Basınçlı süzücü kaynayan suyun gücünü kullanarak suyu bir tüpten yukarı ve bir kahve yatağının üstüne doğru iter.

Pergamino, Parchment.  Islak işlenen kahvelerin soyulması, kabuğunun temizlenmesi ve çekirdeklerin kurutulmasından sonra kalan son, kalın ve kırılgan kabuktur.

Peru. En iyi Peru kahveleri lezzetli, aromatik, kibar ve az asidiktir. Orta Peru’nun güneyinde yetişen Chanchamayo ve daha da güneyde, Machu Picchu’nun yakınlarında yetişen Urubamba en çok bilinen pazar isimlerindendir.

Piston Machine. Kol yardımıyla kontrol edilen bir piston ile suyu sabit bit kahve yatağından yüksek basınç ile geçiren bir espresso makinesidir.

Plunger Pot, French Press.  Ufak delikli bir pistonun, artık kahve çekirdeklerini aşağı doğru itmesiyle, demlenmiş kahvenin ayrıştırıldığı demleme yöntemidir.

Polishing(Parlatma). Kahve çekirdeklerinin görünüşlerini güzelleştirmek için, işleme ve öğütme işlemlerinin sonrasında yapılan işlemdir. Kurumuş ve taşınmaya hazır çekirdeklerin en alttaki kabuklarının sürtünme ile temizlenmesidir. Parlatma işlemi lezzete bir katkıda bulunmaz, hatta çekirdekleri ısıtmasından dolayı tatta bozulmaya sebep olabilir. Bu yüzden çoğu kahve alıcısı bu işlemin yapılmasını desteklemez.

Portafilter, Filter Holder.  Espresso demlenirken kullanılan, kahve filtresini tutan plastik bir parçaya sahip metal objedir.

Primo Lavado, Prime Washed. Ülkedeki iyi kahvelerin çoğunu barındıran, Meksika kahveleri için kullanılan bir kalite seviyesidir.

Puerto Rico, Puerto Rico Yauco. Porto Riko’nun Yauco kahveleri yeniden canlandırılan özel bir kökendir. En iyisi, Jamaica Blue Mountain’i ünlendiren özellikleri gösterir: derin, canlı, buna rağmen ölçülü bir asidite ve dengeli, zengin bir tat. Ancak, Karayip kahvelerinin en iyisi olabilecek bu kahve genellikle özensizlik nedeniyle bozulmaktadır.

Pulping. Kahve meyvesinin en dıştaki kabuğunun soyulması işlemidir. Islak İşlenmiş Kahve’yi inceleyiniz.

Pump Machine. Bir pompa yardımı ile suyu sabit bir kahve yatağından yüksek basınç ile geçiren espresso makinesidir.

Pyrolysis. Kavrulma sırasında oluşan kimyasal yıkımdır. Yağların ve karbonhidratların, aromayı ve lezzetin büyük bölümünü sağlayan hassas yağlara yıkılmasıdır.


AB C D E F G H I J K L M N O P Q R STU VW Y Z

0 responses on "A dan Z ye Kahve Sözlüğü (P)"

Leave a Message

Copyright EK Media