A dan Z ye Kahve Sözlüğü (O)

Oaxaca (Wah-HAH-kuh), Oaxaca Pluma. Meksika’nın güney bölgesi Oaxaca’da yetişen kahvenin pazar adıdır.

Ocoa. Dominik Cumhuriyeti’nde yetişen tanınmış kahvelerin pazar adıdır.

Old Arabicas. Hastalığa karşı direnci ve üretimi arttırmak için son zamanlarda geliştirilen hibrid çeşitlerinin aksine, Coffea Arabica türünün kahve tarihinin başlarında seçimlerle geliştirilen botanik çeşitleri veya kültürleri – bourbon ya da typica gibi. Uzmanların birçoğu, Coffea Arabica’nın modern çeşitlerinin içim kalitesi açısından, daha geleneksel Arabica çeşitlerine göre daha düşük kalitede kahveler ürettiği konusunda tartışma içerisindeler.

Old Crop(Eski Hasat). Gönderilmeden önce depolarda bekletilen kahvelerdir. Old crop, yıllanmış veya eski ve olgun kahvelerden iki yönden ayrılır: ilk olarak, çok uzun süre depolarda saklanmazlar. İkinci olaraksa, yıllanmış kahvelerde olduğu gibi bir özenle ilgilenilmemiş olabilirler. Orijinal kahvenin karakteristiğine ve işlenirkenki dikkate bağlı olarak, eski hasat kahveler aynı kahvenin yeni hasadına göre daha iyi de olabilir, daha kötü de. Ayrıca Yeni Hasadı da inceleyin.

Old Java, Old Government, Old Brown. Olgun bir Arabica kahvesi olan Java kahvesi, liman şehirlerindeki depolarda asiditesinin düşürülmesi ve gövdesinin arttırılması için dikkatle bekletilir. Bu işlemle, Avrupa’ya geçişi sırasında 18. ve 19. yüzyıl gemilerinin depolarında kasıtsız olarak yıllanan orijinal Java kahvesinin karakteristiği taklit edilmeye çalışılır.

Old Tavern Coffee Estate. Jamaica Blue Mountain kahvesini, geleneksel ıslak işleme yöntemleri ile üreten, ufak, ancak ünlü üreticidir.

Open-Pot Method(Açık Demlik Yöntemi). Kahve çekirdeklerinin açık bir demlikte demlendiği ve demlenmiş kahveden çökertme veya süzme yöntemiyle ayrıldığı demleme çeşididir.

Organic Coffee, Certified Organic Coffee. Organikliği üçüncü parti kuruluşlarca onaylanan ve böcek ilacı, otkıran ve benzeri kimyasallar kullanılmadan yetiştirilip işlenen kahvelerdir.

Otomatik Filtre – Damlatma Kahve Makineleri Suyu otomatik olarak ısıtan ve içerisinde öğütülmüş kahve bulunan filtre muhafazasına ısıttığı suyu uygun miktarda ileten kahve demleyicilerdir.

 

1 responses on "A dan Z ye Kahve Sözlüğü (O)"

Leave a Message

Copyright EK Media