A dan Z ye Kahve Sözlüğü (N)

Nariño. Ünlü ve özel kahveler üreten, Kolombiya’nın güney Bölgesidir.

Natural Coffee, Dry-Processed Coffee, Dry Method Coffee

(Doğal Kahve,Kuru İşlenmiş Kahve, Kuru Metod Kahve).  

Kahve meyvesi kurutulduktan sonra meyvenin ayrılması ile işlenen kahvedir. Sadece olgun meyveler kullanılıp dikkatlice kurutulursa, kuru işlenmiş kahve size karmaşık, meyvemsi ve derin boyutlanmış bir kahve sunabilir. Toplanma ve kurutma işlemine dikkat edilmezse, daha ucuz olan kuru işlenmiş kahvelerde olduğu gibi, sonuç lezzetsiz, acı bir kahve olur. En iyi ve ünlenmiş kuru işlenmiş kahveler Yemen kahvesi, Etiyopya’dan gelen Harrar kahvesi ve geleneksel Brezilya kahvelerinin en iyileridir

Neapolitan Macchinetta, Macchinetta, Flip-Drip. Bir çeşit drip demleme yöntemidir. Bu yöntemde kahve yatağı, iki kapalı bölümün arasındaki demliğin ortasındaki iki taraflı süzgeç ile korunur. Bir bölümde su ısıtılır, kaynadığında demlik ters döndürülür ve sıcak su diğer bölüme kahvenin içinden yavaşça süzülerek dolmaya başlar.

Neapolitan Roast. Tipik espressodan daha koyu, ancak tam siyah olmayan bir dereceye kadar kavrulmuş kahvedir.

New Crop(Yeni Hasat). Toplanma ve işlenmeden hemen sonra kavrulmaya getirilen kahvedir. Kahveler bu durumda en parlak(veya en ham) ve en asidik hallerindedirler. Ayrıca Eski Hasadı da inceleyin.

New England Roast, Light Roast, Cinnamon Roast.  Coffee brought to a degree of roast of coffee lighter than the traditional American norm, and grainlike in taste, with a sharp, almost sour acidity. Geleneksel Amerikan normundan daha açık bir dereceye kadar kavrulmuş kahvedir. Tahılımsı bir tada ve keskin, neredeyse ekşi bir asiditeye sahiptir.

New Guinea(Yeni Gine). Tek kökenli Papua Yeni Gine kahvesidir. En çok bilinen Yeni Gine kahveleri, çok iyi hazırlanmış, kokulu, derin boyutlu ve orta derecede asidik kahvelerdir ve çok büyük, türünün tek örneği yerleşimlerde özenle üretilirler. Diğer organik yetişen Yeni Gine kahveleri ise küçük çiftliklerde üretilir ve çiftçiler tarafından ilkel ekipmanlarla işlenir. En iyileri ilginç, tam, karmaşık kahveler yaratırken, en kötüleri ise tatsız kahveler ortaya çıkarır.

New Orleans Coffee. Geleneksel olarak, %40’a kadar hindiba köküyle kavrulan ve harmanlanan koyu kavrulmuş kahve. Mağazalarda satılan çoğu New Orleans kahvesi günümüzde hindiba içermez. Genellikle koyu kahve karışımlarıdır ve çoğunlukla kuru işlenmiş Brezilya kahveleri içerirler.

Nicaragua. Nicaragua kahveleri(genellikle market adları Jinotega ve Matagalpa’dır) mükemmel ancak tanınmış olmayan, klasik Orta Amerika tarzı kahvelerdir: orta gövdeli, açıkça asidik ve aromalı.


AB C D E F G H I J K L M N O P Q R STU VW Y Z

0 responses on "A dan Z ye Kahve Sözlüğü (N)"

Leave a Message

Copyright EK Media