A dan Z ye Kahve Sözlüğü (L)

La Minita, La Minita Farm. Costa Rika’nın Tarrazu bölgesindeki, muhteşem ve özenle hazırlanmış kahveler üreten ünlü bölgedir.

Latte, Caffè Latte. Espresso’nun 1 e 3 oranında sıcak süt ile karıştırılıp, üstünde köpük ile servis edilmesidir.

Lavado Fino. En yüksek kalite Venezuela kahvesidir.

Light Espresso Roast, Light French Roast, Vienna Roast, City Roast, Full-City Roast, High Roast.  Terms for coffee brought to degrees of roast somewhat darker than the traditional American norm, but lighter than the classic dark roast variously called espresso, French, or Italian. In the cup, full-city and associated roast styles are less acidy and smoother than the traditional American “medium” roast, but may display fewer of the distinctive taste characteristics of the original coffee. Birçok yeni Amerikan spesiyalite kavurmaları arasında, bir zamanlar Full-City, Viennese vb. şekilde adlandırılan kavurma tarzları tipik, normal kahve kavurma tarzlarını oluşturabilirler.

Geleneksel Amerikan normundan biraz daha koyu, ancak espressodan biraz daha açık bir kıvama kadar kavrulmuş kahveyi anlatan terimdir. Bardakta, “Full-City” geleneksel American Medium Roast’tan daha az asidik ve yumuşaktır, ancak orijinal kahvenin ayırt edici tatlarını göstermekte yetersiz kalabilir

Light Roast, Cinnamon Roast, New England Roast. Geleneksel Amerikan normundan daha açık bir dereceye kadar kavrulmuş kahvedir. Tahılımsı bir tada ve keskin, neredeyse ekşi bir asiditeye sahiptir.

Limu. Orta Etiyopya’nın güneyinde yetişen, kokulu, çiçeğimsi ve meyve tonlarına sahip, ıslak işlenmiş kahvenin Pazar adıdır.

Lintong, Mandheling Lintong. Sumatra, Endonezya’da bulunan Toba Gölü’nden adanın kuzey ucuna kadar olan alanda yetişen, Endonezya’nın en ünlü kahvesinin Pazar adıdır.

Luwak, Kopi Luwak.  Endonezya Sumatra’dan, kökeni değil ama özgün ve detaylı işlenme şekli sayesinde ayırt edilebilen kahve. Misk kedisi adı verilen bir memeli olgun kahve meyvelerini yer, meyveyi sindirir, tohumları dışkılar ve sonrasında tohumlar ya da çekirdekler kuru birikintilerden toplanırlar. Kopi Luwak, üretimi üzerindeki kısıtlamalar sebebiyle dünyanın en pahalı kahvelerinden biridir. Yetkililer, kahve satıcılarına gelen Kopi Luwak’ın ne kadarının gerçek ve ne kadarının misk kedisi gübresiyle “işlenen” sıradan kahveler oldukları konusunda farklı fikirlere sahipler; ancak örnekler kesinlikle gerçek görünüyorlar, gerçek kokuyorlar ve memnun edici şekilde topraksı, tatlı ve lezzetine dolgunlar.


AB C D E F G H I J K L M N O P Q R STU VW Y Z

0 responses on "A dan Z ye Kahve Sözlüğü (L)"

Leave a Message

Copyright EK Media