A dan Z ye Kahve Sözlüğü (J)

Jamaica(Jamaika). Jamaica Blue Mountain, zengin bir tada, tam bir gövdeye ve pürüssüz ancak canlı bir asiditeye sahir olan bir kahvedir, veya öyleydi. Bu karakteristikler ve ciddi anlamda az arz sebebiyle bu kahve dünyanın en ünlü kahveleri arasına girmiştir. Bu ünü hak etse de, bu konu hala ithalatçı ve işleyiciler arasında bir tartışmadır. Alçakta yetişen Jamaika kahveleri(Jamaica High Mountain) düşük bir asiditeye ve hafif bir gövdeye sahiptir. Diğer Jamaika kahveleri ise sıradandır.

Jamaica Blue Mountain Style. Özgün Jamaica Blue Moutain kahvesinin özelliklerini göstermesi için yaratılan kahve karışımlarıdır. Bu karışımlar gerçek Jamaika kahvesi içermeyebilir.

Jamaica Blue Mountain™.  Tek kaynağı olan Jamaika’nın Blue Mountain bölgesinde 900 metrenin üstündeki yüksekliklerde yetişen ünlü kahvedir. Diğerlerinden farklı özellikler gösterebilir: zengin ve karmaşık bir lezzet sunabilir. Genellikle dengeli, düşük ayarda Karayip kahvesi.

Java, Java Arabica. Küçük çiftliklerde yetiştirilen ve ilkel yöntemlerle işlenen diğer Endonezya kahvelerinin aksine, Java kahveleri genellikle birçoğu hükümet tarafından işletilen büyük çiftliklerde yetiştirilir ve modern yöntemlerle işlenir. En iyisi, diğer Endonezya kahvelerinin düşük tonlu zenginlik karakteristiğini gösterir, ancak genellikle daha hafif bir gövdeye ve daha yüksek asiditeye sahiptir. Old Java, Old Government veya Old Brown; Java’dan gelen olgun kahvelerdir. Avrupa’ya geçişleri sırasında istenmeden de olsa 18. ve 19. Yüzyıl gemilerinin depolarında yıllanan bu kahveler, orijinal Java kahvesinin tat karakteristiğine benzemesi amacıyla üretilmişlerdir.

Jimma, Djimah, Djimma. Bir Etiyopya kahvesidir. Islak işlenen Djimah muhteşem bir az asidik kahve ortaya çıkarır. Kuru işlenen Djimah ise genellikle vahşi veya tıbbi bir tat karakteristiğine sahiptir ve genellikle ticaret amacıyla üretilmez.

Jinotega. Saygın bir Nicaragua kahvesinin Pazar adıdır.


AB C D E F G H I J K L M N O P Q R STU VW Y Z

0 responses on "A dan Z ye Kahve Sözlüğü (J)"

Leave a Message

Copyright EK Media