A dan Z ye Kahve Sözlüğü (I)

India(Hindistan). Ülkenin güneyinde yetişen Hindistan kahvesidir. En iyisi orta gövde ve asiditeye, nadiren de ilgi çekici bit nüansa sahiptir; en kötüsü ise tatsızdır. Mysore, yüksek kalite ıslak işlenmiş Hint kahvesi için kullanılan pazar adıdır. Shevaroys ve Nilgiris bölgesinden gelen kahveler genellikle, diğer güney Hindistan kahvelerine göre, yüksek asiditeye sahiptir. Ayrıca Monsooned Coffee’yi de inceleyiniz.

Indonesia(Endonezya). Endonezya kahveleri genellikle yetiştikleri adaların isimleriyle pazarlanırlar; örnek olarak Sumatra, Sulawesi, Java ve Timor gösterilebilir. En iyisi tam bir gövde, zengin bir tat ve düşük tonlarda, canlı bir asiditeye sahiptir. En kötüsü ise hoş olmayan, sert veya küflü bozulmalar gösterir. Diğerleri ise kahve severlerin keyif alacağı, diğer kişilerinse beğenmeyeceği bir topraksılık gösterir.

Ismaili. Orta Yemen’den gelen, saygın kahvenin Pazar adıdır. Ayrıca bezelye benzeri çekirdeklere ve muhteşem kaliteye sahip olan, Yemen kahvesinin botanik bir türünü de tanımlar.

Italian Roast. Geleneksel Amerikan normundan çok daha koyu olan bir dereceye kadar kavrulmuş kahvedir. Genelde koyu kahverengi bir renge, zengin ve acı-tatlı bir tada sahiptir. Ancak neredeyse siyah bir renge ve neredeyse yanık bir tada kadar değişen özelliklerde türleri vardır.


AB C D E F G H I J K L M N O P Q R STU VW Y Z

0 responses on "A dan Z ye Kahve Sözlüğü (I)"

Leave a Message

Copyright EK Media