A dan Z ye Kahve Sözlüğü (G)

Gayo Mountain (Gayo Dağı). Kuzey Sumatra’da Aceh ilindeki büyük işleme merkezi ve değirmen tarafından ihraç edilen kahvenin pazar adı. Islak işlemden geçen Gayo Mountain, temiz olmaya ancak Sumatra kahvesine göre daha az kuvvetli bir profile sahip olma eğilimindedir. Geleneksel olarak işlenen Gayo Mountain (yanlışlıkla “kuru işlem” olarak etiketlenmiş), Sumatra’nın Mandheling Bölgesi’nin benzer kahvelerini andırır: İçten, ilginç bir lezzet ve düşük ayarda, canlı bir asidite.

Ghimbi, Gimbi.  Batı Etiyopya’dan ıslak işlenmiş bir kahve.

Good Hard Bean. 1000-1200 metre yükseklikte yetişen Kosta Rika kahvesinin cinslerinden biri.

Group, Delivery Group, Brew Head (Grup, Gönderim Grubu, Demleme Başı). Birçok espresso makinesinin ön kısmından filtre kelepçesine ve portafilter’a çıkan tamamlayıcı parça.

Guatamala.  Guatemala karmaşık bir kahve kökenidir. Merkezdeki dağlık bölgelerden (Antigua, Atitlan) Strictly Hard Bean (Son Derece Sert Çekirdek) cinsi kahveler, zengin, baharatlı ya da bitkisel asidite ve harika gövde sunmaya eğilimlidirler. Dağlık bölgelerden gelen kahveler Pasifik (San Marcos) veya Karayip (Coban, Huehuetenango) iklimine maruz kalırlar ve bu yüzden biraz daha az asidik, fazla meyvemsi bir tat sergilerler.


AB C D E F G H I J K L M N O P Q R STU VW Y Z

1 responses on "A dan Z ye Kahve Sözlüğü (G)"

Leave a Message

Copyright EK Media